
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest bardzo istotnym dokumentem, pozwalającym na otrzymanie dodatkowego wsparcia – także finansowego. Dzisiaj zgodnie z zapowiedzią przeczytacie o tym jak wygląda odwołanie od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do sądu.
W tym wpisie wskazywałem jak wygląda proces ubiegania się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przed miejskim/powiatowym i wojewódzkim zespołem do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Poniżej przeczytasz jak wygląda droga odwołania od orzeczenia przed sądami powszechnymi.
Od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołanie do właściwego Sądu Rejonowego Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Wniesienie odwołania do sądu nie podlega opłacie sądowej.
Odwołanie powinno zawierać dane odwołującego, wskazywać zaskarżone orzeczenie, zakres zaskarżenia, żądanie zmiany oraz wniosek o dokonanie przez sąd ustalenia wskazań do ulg i uprawnień. Odwołanie także powinno wskazywać wnioski dowodowe adekwatne do sytuacji, np. wnioski o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych lekarzy odpowiednich specjalizacji .
Zazwyczaj w tym postępowaniu sporządzane są opinie biegłych, które mają odpowiedzieć na zagadnienia istotne dla sprawy. Do opinii biegłych można zgłaszać zastrzeżenia, żądać uzupełnia, a w skrajnych przypadkach wnosić o wydanie opinii przez innych biegłych (Polecam przeczytać artykuł o opinii biegłych).
Po przeprowadzeniu wszystkich zawnioskowanych dowodów sąd zamknie rozprawę i wyda wyrok.
W przypadku niezadowolenia z treści wyroku można, po uzyskaniu uzasadnienia wyroku, wnieść apelację do właściwego sądu okręgowego.
Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.
Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski świadczy profesjonalną pomoc prawną w zakresie konsultacji i sporządzenia odwołania od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Masz pytania? Zapraszam do kontaktu