Odliczanie podatku VAT z „lewej” faktury

  Bardzo ciekawy wyrok dla przedsiębiorców. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż kooperacja z firmą niezarejestrowaną jako płatnik podatku VAT nie przesądza o braku prawa do odliczenia tego podatku.

  Pewna spółka zajmująca się świadczeniem usług w zakresie oprogramowania oraz dostaw sprzętu komputerowego i oprogramowania jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT. Spółka ogłosiła nabór firm chętnych do współpracy w zakresie wykonywania prac programistycznych przy tworzeniu rozwiązań informatycznych, konsultingu technicznego oraz instalacji systemów informatycznych. Po wstępnych zgłoszeniach i podjętych negocjacjach spółka postanowiła współpracować z firmą X. Głównym kryterium wyboru oferty była kwestia ceny. Zachowanie kontrahenta było w pełni profesjonalne, a za świadczone usługi wystawiał faktury VAT z poprawnym numerem identyfikacji podatkowej usługodawcy. Usługi były faktycznie wykonywane, a spółka opłacała otrzymywane faktury VAT.

  Współpraca między firmami trwała kilka miesięcy. Wątpliwości co do statusu firmy X pojawiły się przy realizacji przez spółkę zamówienia publicznego finansowanego ze środków unijnych. Podczas weryfikacji przez podmiot trzeci danych spółki oraz danych jej kontrahentów, którzy mieli wziąć udział w szkoleniu okazało się, że firma X w okresie, w którym świadczyła na rzecz spółki usługi miała zamkniętą działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej RP, zaprzestała wykonywania działalności gospodarczej i została wykreślona z ewidencji CEIDG. Spółka zapytała kontrahenta, czy dokonał on rejestracji dla celów VAT, a kontrahent potwierdził brak takiej rejestracji. Spółka przyznała, że nie podjęła działań w celu sprawdzenia czy kontrahent jest podatnikiem VAT. Natomiast z umowy zawartej z kontrahentem wynika, że kontrahent jest podatnikiem VAT.

  Spółka zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w niniejszej sprawie w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT zapłaconego na podstawie wystawionych faktur przez firmę X. Spółka podkreślała, że kontrahent zachowywał się jak czynny podatnik VAT, numer faktury był poprzedzony zapisem – Faktura VAT. Zabrakło natomiast rejestracji kontrahenta dla celów podatku VAT i nie był on również zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej RP. Zdaniem spółki, miała ona prawo do odliczenia kwot podatku VAT naliczonego z tych faktur. Sam brak rejestracji wystawcy faktur i jednocześnie rzeczywistego kontrahenta gospodarczego, w przekonaniu spółki, nie rzutuje na jej prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego, wykazanego w uzyskanych fakturach.

  Organ nie zgodził się z takim stanowiskiem spółki. Spółka złożyła skargę na interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

  Sąd wskazał, iż skarga spółki zasługuje na uwzględnienie, gdyż kontrolowana interpretacja indywidualna nie odpowiada prawu. W uzasadnieniu przytoczono bogate orzecznictwo Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Esencją orzeczenia jest cytat:

„Sam fakt, że podatnik prowadzi współpracę gospodarczą z kontrahentem niezarejestrowanym dla celów podatku VAT nie jest równoznaczny z oszustwem podatkowym czy nadużyciem prawa, wykluczającym prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego, jeżeli w ramach tej współpracy realizowane są rzeczywiście czynności opodatkowane, a podatnik płaci w cenie kontrahentowi również podatek VAT, należny z punktu widzenia tego kontrahenta. Warto odnotować, że w świetle twierdzeń spółki same transakcje dokonywane przez nią z kontrahentem, ich przebieg, nie wiązały się z nadużyciem prawa podatkowego, ale miały na celu realizację konkretnych celów gospodarczych”.

  Od powyższego orzeczenia Szef Krajowej Administracji Skarbowej (dawniej Minister Finansów) złożył skargę kasacyjną. W dniu 7 marca 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę.

 Każdy przedsiębiorca, szczególnie przy większej skali działalności lub większej ilości kontrahentów może trafić na firmę, która nie jest zarejestrowana jako czynny płatnik podatku VAT. Są mechanizmy pozwalające ustalić status podatkowy. Sytuacja może jednak wyglądać jak w przedstawionym powyżej stanie: kontrahent zachowuje się w pełni profesjonalnie, faktycznie wykonuje zlecone mu usługi. Obecnie, z uwagi na masowe wykreślanie podatników z rejestru podatników VAT nawet sprawdzony partner może mieć inny status podatkowy niż myślimy.

  Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje, iż kooperacja z partnerem niezarejestrowanym jako płatnik podatku VAT nie jest równoznaczna z oszustwem czy nadużyciem prawa, wykluczającym prawo do odliczenia VAT. Oczywiście pod warunkiem, że w ramach tej współpracy realizowane są czynności opodatkowane, a spółka płaci w cenie również VAT.

  Pełna treść orzeczenia WSA w Lublinie znajduje się TUTAJ

Sentencja Wyroku NSA z dnia 7 marca 2018 r. I FSK 769/16 znajduje się TUTAJ

Kancelaria Radcy prawnego Adam Szelągowski świadczy doradztwo prawne w zakresie prawa podatkowego, obejmujące kompleksową ocenę sytuacji oraz reprezentację w trakcie postępowań administracyjnych.

Zapraszamy do zakładki Dla Firm