Wezwanie do zapłaty

  Przeglądając Twittera natrafiłem na ciekawą informację. Podobno 80 procent firm biernie czeka na zapłatę wymagalnych zobowiązań od swoich kontrahentów. Każdą sytuację należy analizować indywidualnie, jednak uważam, że w dużej części z tych spraw bardzo dobrze sprawdzi się wezwanie do zapłaty.

  Wezwanie do zapłaty to nieprocesowe pismo mające na celu poinformowanie dłużnika o roszczeniu. Klasyczne i najprostsze wezwanie do zapłaty zawiera wskazanie wierzyciela, dłużnika,  kwoty do zapłaty oraz terminu.

  W swojej praktyce preferuje bardziej zindywidualizowane wezwania do zapłaty. Warto już na tym etapie spróbować ustalić dlaczego nasz dłużnik nie wykonuje zobowiązania. Czy przyczyną są problemy finansowe? Jeśli tak, czy są one przejściowe czy raczej zapowiadają całkowitą niewypłacalność. Czy dłużnik jest w pełni świadomy z czego wynika jego zobowiązanie? Czy też może kieruje się zwykłą złośliwością lub cwaniactwem?

  Wezwanie do zapłaty możemy sformułować w tonie odpowiednim do sytuacji. Próbujemy dopasować treść do relacji łączących strony. Dobrze sporządzone wezwanie do zapłaty może doprowadzić do próby porozumienia między stronami. Źle sporządzone może natomiast zaostrzać spór.

  Wezwanie do zapłaty sporządzone przez profesjonalnego pełnomocnika  często prowadzi do uiszczenia dochodzonej kwoty. Dłużnik widzi, że wierzyciel poważnie podchodzi do egzekucji swojego roszczenia, a dalsza odmowa jego wykonania narazi go tylko na dodatkowe koszty.

  Jeśli dłużnik kwestionuje roszczenie, w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty często przedstawia powody dla których nie zamierza płacić. Jest to także pomocne w celu ustalenia optymalnego stanowiska i tym samym obrania właściwej taktyki celem egzekucji świadczenia.

  Ostatecznie, w przypadku otrzymania przez dłużnika wezwania do zapłaty i braku reakcji, wierzyciel ma dowód, iż informował dłużnika o swoim roszczeniu i tym samym dłużnik daje mu powody do wytoczenia powództwa.

 Właściwie użyte wezwanie do zapłaty może przynieść nam same korzyści.

 

Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski zapewnia profesjonalną pomoc prawną w postępowaniach przedsądowych, sądowych przed sądami powszechnymi oraz Sądem Najwyższym.

Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.