W dzisiejszym krótkim wpisie ważna informacja na temat nadchodzących zmian w prawie pracy odnośnie dopuszczenia pracownika do pracy przed zawarciem umowy o pracę.
Od 1 września 2016r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy w zakresie dopuszczania pracownika do pracy przed zawarciem umowy o pracę.
Pozostaje w mocy generalna zasada, w myśl której umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli jednak umowa nie została zawarta w formie pisemnej zgodnie z nowym brzmieniem art. 29 § 2 Kodeksu Pracy, pracodawca przed dopuszczeniem do pracy pracownika będzie zobowiązany do pisemnego potwierdzenia pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Tak samo przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca będzie zobowiązany do zapoznania pracownika z regulaminem pracy.
Nadchodząca zmiana ma w oczywisty sposób dążyć do likwidacji sytuacji, w której pracodawca odwlekał formalne zawarcie umowy o pracę. Dodatkowo w przypadku kontroli braki w dokumentacji często tłumaczono tym, że pracownik jest pierwszy dzień w pracy. Do 31 sierpnia 2016 r. bowiem taka umowa musi być dostarczona pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego dnia w pracy.
Należy uważać, gdyż ustawodawca przewidział, iż pracodawcy lub osobie działającej w jego imieniu za brak potwierdzenia na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy będzie groziła kara grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.
Nadchodząca nowelizacja niewątpliwie ułatwi stosowanie kontroli w zakresie legalnego zatrudniania pracowników. Wydaje się, że korzystnie wpłynie również na możliwości pracowników w zakresie dochodzenia świadczeń związanych ze stosunkiem pracy. O pozostałych skutkach przekonamy się już po wejściu nowelizacji w życie.
Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.
Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski prowadzi porady z zakresu prawa pracy, w tym m. in. w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy.