Odwołanie od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest bardzo istotnym dokumentem, pozwalającym na otrzymanie dodatkowego wsparcia – także finansowego. Jak wygląda proces ubiegania się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?

Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydawane są przez miejskie lub powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.  Aby wszcząć sprawę należy tam złożyć:

  1. wniosek o orzeczenie (generalnie nie ma oficjalnego formularza ale poszczególne placówki zazwyczaj mają przygotowane wzory),
  2. zaświadczanie lekarskie o stanie zdrowia z datą wydania nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia wniosku,
  3. dokumentację medyczną potwierdzającą schorzenia ,
  4. ewentualne poprzednie orzeczenia o niepełnosprawności.

Po przeprowadzaniu postępowania (w tym zazwyczaj badania) miejski /powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie.

Orzeczenie mające formę decyzji wskazuje m.in.:

  1.  do jakiego stopnia niepełnosprawności zalicza się wnioskującego (lekki, umiarkowany, znaczny),
  2. ustalenie przyczyny niepełnosprawności (wskazanie odpowiedniego kodu),
  3. wskazanie na termin ważności orzeczenia (stały lub do konkretnej daty),
  4. wskazanie daty, która jest początkiem ustalonego stopnia niepełnosprawności,
  5. określenie wskazań dodatkowych (w tym np. czy istnieje konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy)

W przypadku orzeczeń dotyczących dziecka do 16 roku życia możemy mieć do czynienia  z odrobinę innymi ustaleniami np. w kwestii terminu ważności orzeczenia.

Orzeczenie zawiera uzasadnienie (niestety zazwyczaj bardzo krótkie) oraz informację o możliwości złożenia odwołania od orzeczenia do odpowiedniego wojewódzkiego zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Termin na złożenie odwołania to 14 dni od momentu doręczenia orzeczenia. Odwołanie składa się za pośrednictwem miejskiego/ powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Odwołanie powinno zawierać co najmniej wskazanie z jakimi elementami orzeczenia wnioskujący się nie zgadza (z całością czy z częścią). W profesjonalnym odwołaniu warto podnieść także zakres żądanej zmiany orzeczenia, wnioski dowodowe oraz ewentualne dodatkowe dokumenty.

Wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności co do zasady orzeka o zmianie orzeczenia bądź też utrzymuje je w mocy.

Od orzeczeń wojewódzkiego zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności służy odwołanie do sądu powszechnego.

O odwołaniu do sądu i przebiegu takiego postępowania przeczytacie TUTAJ.

Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.

Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski świadczy profesjonalną pomoc prawną w zakresie konsultacji i sporządzenia odwołania od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu