Przerwanie biegu terminu przedawnienia

  W poprzednich wpisach przedstawialiśmy koncepcję przedawnienia roszczeń oraz wskazywaliśmy ogólne i szczególne terminy przedawnienia. Wiemy już, że terminy te są często bardzo krótkie i przy odrobinie nieuwagi lub odwlekaniu zajęciem się sprawą, mogą niezauważenie upłynąć. Dzisiaj pragniemy przedstawić podstawowe środki prawne, które służą przerwaniu biegu terminu przedawnienia. Zapraszamy do lektury.

   Ustawodawca w treści art. 123 § 1 Kodeksu cywilnego wskazuje czynności, które powodują przerwanie biegu przedawnienia. Są to:

  1. wszelkie czynności przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwzięte bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczeń,
  2. uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której przysługuje,
  3. wszczęcie mediacji.

   Analizując czynności oznaczone numerem 1) należy zwrócić uwagę na wypełnienie łącznie całości dyspozycji tamże wyrażonej. Skuteczne przerwanie biegu przedawnienia wymaga aby odpowiednie działanie skierować po pierwsze: do odpowiedniego sądu, organu albo sądu polubownego. Po drugie: takie działanie musi być powzięte bezpośrednio w celu dochodzenia naszego prawa.

   Nie przerwie biegu przedawnienia np.: zgłoszenie reklamacji, wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty. Tak samo nie przerywa biegu przedawnienia złożenie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych i wniosku wyznaczenie pełnomocnika z urzędu w celu przygotowania pozwu, czy też złożenie wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności.

   Uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której przysługuje przerywa bieg przedawnienia jeśli nastąpi w sposób wyraźny lub dorozumiany. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego może ono nastąpić w dowolnej formie, nie tylko na piśmie. Nie mniej jednak takie uznanie musi być pozbawione jakichkolwiek warunków lub ograniczeń.

   Od grudnia 2005 r. do polskiego systemu prawa wprowadzono instytucję mediacji, która także ma wpływ na terminy przedawnienia roszczeń. Przede wszystkim wszczęcie mediacji powoduje przerwanie biegu przedawnienia co do zakresu sprawy objętej mediacją.

   Skutkiem przerwania biegu przedawnienia jest to, że jego dotychczasowy bieg zostaje unicestwiony. Zgodnie z art. 124 Kodeksu cywilnego po każdym przerwaniu biegu przedawnienia biegnie ono na nowo.

   W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu

Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.