Nie wiesz czym jest nakaz zapłaty? Taka niewiedza może Cię drogo kosztować. Poniżej podstawowe informacje o nakazie zapłaty.
Sąd rozstrzyga sprawę wydając nakaz zapłaty kiedy przepis szczególny tak stanowi. Najbardziej istotne rodzaje spraw, w których taki nakaz zapłaty jest wydawany to postępowania nakazowe i upominawcze.
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydaje sąd, gdy (co do zasady) powód dołączy do pozwu dowody, iż pozwany uznał swój dług.
Częściej mamy do czynienia z nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym. Taki nakaz zapłaty sąd może wydać, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego. Nakaz nie może być wydany jeżeli: roszczenie jest oczywiście bezzasadne, przytoczone w pozwie okoliczności budzą wątpliwości, zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego, miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdy doręczeniu mu nakazu zapłaty nie mogło nastąpić w Polsce. W każdym innym przypadku sąd wyda nakaz zapłaty zgodnie z żądaniem pozwu i wyśle go razem z pozwem na adres pozwanego.
Od momentu odebrania nakazu zapłaty pozwany ma 2 tygodnie na decyzje. Może zapłacić należności zgodnie z treścią nakazu albo zgłosić zarzuty (nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym) lub sprzeciw (nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym). Jeżeli nakaz nie zostanie zaskarżony w terminie 2 tygodni będzie miał skutki prawomocnego wyroku.
Nakaz zapłaty wygląda „niepozornie”. Dlatego często bywa lekceważony. Jest po poważy błąd. Tak wygląda przykładowy nakaz zapłaty wydany przez Sąd Rejonowy w Łomży i Sąd Rejonowy w Ostrołęce.