Umowa dzierżawy gruntu zawierana jest pomiędzy stronami – właścicielami nieruchomości gruntowych (wydzierżawiający) oraz podmiotem który wybuduje na gruncie objętym umową elektrownię oraz będzie ją eksploatował (dzierżawca). Czy dzierżawca może się zmienić w trakcie obowiązywania umowy? Poniżej kilka słów o poddzierżawie gruntu i cesji praw wynikających z umowy.
Jeżeli w umowie tak zastrzeżono to dzierżawca może poddzierżawić grunt będący przedmiotem umowy innej firmie. Czasami zapisy umowy zawierają pewne ograniczenia w tym zakresie (np. wskazując, że poddzierżawa może nastąpić na rzecz podmiotu powiązanego). W przypadku braku takiego zapisu bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawiać (art. 698 § 1 k.c.).
Cesja praw wynikających z umowy polega na tym, że podmiot trzeci wstępuje w prawa i obowiązki strony. Jest to sytuacja coraz częściej spotykana i zazwyczaj poruszana w umowie. Cesja nie powoduje innych zmian w umowie. Wszystkie prawa i obowiązki wydzierżawiających pozostają bez zmian. Pamiętajmy, że w umowie mogą znaleźć się ograniczenia w przedmiocie możliwości cesji albo pewne „bezpieczniki” finansowe. Nie mniej jednak, co do zasady cesja może się obyć bez zgody drugiej strony umowy dzierżawy.
Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski świadczy usługi prawne w zakresie konsultacji umów dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną, wiatrową lub instalację wodorową.
Planujesz założyć instalację fotowoltaiczną na własny użytek? Konieczne przeczytaj wpis o umowie o wykonanie instalacji fotowoltaicznej
Zastanawiasz się ma wydzierżawianiem gruntu pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej czy też wodorowej? Tutaj opisujemy najważniejsze zagadnienia.
Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – służebność przesyłu
Umowa dzierżawy gruntu pod OZE – zakończenie umowy
Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów na Facebooku
Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.