Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną, wiatrową lub wodorową jest zawierana na długi okres. Przepisy ogólne oraz zapisy umowy mogą przewidywać wcześniejsze zakończenie umowy. Jakie są możliwe sposoby zakończenia umowy?
W pierwszej kolejności umowa dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową kończy się z upływem czasu wskazanego w umowie. Zazwyczaj jest to okres około 29 lat liczony od dnia zawarcia umowy. Zgodnie z art. 695 § 1 Kodeksu cywilnego dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony.
Umowa może zostać rozwiązana przez zgodne oświadczenie stron umowy. Zdarza się to bardzo rzadko, ale może być zasadne np. w sytuacji gdy strony podpisują umowę na dzierżawę gruntu na cele budowy i eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej, a przed rozpoczęciem budowy dzierżawca oceni, że warto tu jednak zbudować elektrownię wiatrową.
Umowa dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną, wiatrową lub wodorową praktycznie zawsze zawiera zapisy wskazujące w jakich sytuacjach wydzierżawiający oraz dzierżawca mogą jednostronnie wypowiedzieć umowę. Co do zasady, tylko przesłanki wskazane w umowie mogą być podstawą złożenia oświadczenia woli o wcześniejszym zakończeniu umowy. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest to, aby ten katalog zabezpieczał interesy wydzierżawiającego. Powinny tu zostać ujęte nie tylko zagadnienia związane ze zwłoką w zapłacie czynszu ale też inne sytuację, gdy umowa jest niewłaściwie wykonywana przez strony.
Zapisy takie powinny być też precyzyjne pod względem „technicznym” to jest wskazywać terminy na złożenie takich oświadczeń, czy też terminy wypowiedzenia.
Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski świadczy usługi prawne w zakresie konsultacji umów dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną, wiatrową lub instalację wodorową.
Planujesz założyć instalację fotowoltaiczną na własny użytek? Konieczne przeczytaj wpis o umowie o wykonanie instalacji fotowoltaicznej
Zastanawiasz się ma wydzierżawianiem gruntu pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej czy też wodorowej? Tutaj opisujemy najważniejsze zagadnienia.
Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – służebność przesyłu
Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów na Facebooku
Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.