Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – obliczanie czynszu

 Wartość czynszu przy umowach dzierżawy gruntu pod elektrownię (farmę) fotowoltaiczną lub instalację wodorową zazwyczaj zależy od zajętego obszaru. Stawki na poziomie 25 tysięcy złotych rocznie za zajęty hektar brzmią obiecująco. Szczególnie gdy mówimy o ziemi zaklasyfikowanej do niższej klasy gruntu (IV, V czy VI) lub nieużytku.

Jak liczony jest obszar, który stanowi podstawę do ustalenia czynszu?

Takie zapisy zawiera umowa (czasami jest to uszczegółowione w ogólnych warunkach umowy). W zdecydowanej większości przypadków grunt objęty umową nie jest potem w całości wykorzystywany na potrzeby elektrowni. Często już po otrzymaniu pozwolenia na budowę (czasami później) dzierżawca wie, ile terenu zajmie.

Umowy zazwyczaj zawierają przepisy wskazujące, że dopiero ten obszar zajęty i w jakiś sposób zinwentaryzowany (przedmiot umowy, przedmiot dzierżawy, grunt wykorzystany) jest brany pod uwagę przy obliczaniu czynszu dzierżawnego. Zapisy umowy powinny być precyzyjne w tym zakresie i odnosić się również do infrastruktury towarzyszącej.

Musimy się upewnić, że rozumiemy sposób obliczania czynszu. Tak samo ważna jest wiedza o tym co, zgodnie z umową, dzieje się z gruntem niewykorzystanym. Umowy z poszczególnymi dzierżawcami różnie opisują te zagadnienia.

Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski świadczy usługi prawne w zakresie konsultacji umów dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną, wiatrową lub instalację wodorową.

Planujesz założyć instalację fotowoltaiczną na własny użytek? Konieczne przeczytaj wpis o umowie o wykonanie instalacji fotowoltaicznej

Zastanawiasz się ma wydzierżawianiem gruntu pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej czy też wodorowej? Tutaj opisujemy najważniejsze zagadnienia.

Umowa dzierżawy gruntu pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej czy też wodorowej – definicje i terminy

Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – służebność przesyłu

Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – poddzierżawa i cesja

Umowa dzierżawy gruntu pod OZE – zakończenie umowy

Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów na Facebooku

Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.