Umowa dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną, wiatrową lub instalację wodorową

Mamy przed sobą czas intensywnego rozwoju odnawianych źródeł energii. Firmy aktywnie szukają odpowiednich terenów i proponują podpisywanie umów dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną, wiatrową lub instalację wodorową. Przed podjęciem decyzji musimy koniecznie szczegółowo przeanalizować treść umowy oraz zadbać o nasze interesy.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zakres umowy. O ile przedmiotem dzierżawy jest zazwyczaj cała nieruchomość lub kilka nieruchomości, to nie zawsze całość jest ostatecznie faktycznie  wykorzystywana w celach produkcji energii. Warto ustalić, czy i w jakim zakresie właściciel może korzystać z nieruchomości (np. prowadząc produkcję rolną) na części która nie jest lub nie będzie zajęta pod instalacje energetyczne. Umowa może zawierać zapisy pozwalające, po ostatecznym ustaleniu miejsca posadowienia instalacji, na wydzielenie z nieruchomości mniejszych części, które są wyłączone z umowy.

Czas trwania umowy oraz możliwości jej przedwczesnego zakończenia to koleje istotne elementy umowy. Standardowo umowy dzierżawy zawierane są na długie okresy – często 29 lat. Początkiem tego terminu jest zazwyczaj moment podpisania umowy, a nie np. data uruchomienia instalacji. Prawidłowo skonstruowana umowa powinna zawierać także ustalenia dotyczące okoliczności kiedy strony mogą zakończyć umowę (np. poprzez jej wypowiedzenie) przed upływem czasu podstawowego. Przykładowo może tu chodzić o niemożliwość uzyskania niezbędnych decyzji lub pozwoleń czy też zwłokę w zapłacie czynszu. Takie warunki powinny być szczegółowo opisane wraz ze wskazaniem dokładnej procedury (wskazania czy mamy do czynienia z okresami wypowiedzenia, sposobem ich obliczania, terminami na złożenie oświadczeń). Dodatkowo warto zadbać o zapisy szczegółowo wskazujące jak i w jakim terminie instalacja zostanie usunięta z gruntu po zakończeniu trwania umowy.

W końcu jedną z podstawowych kwestii jest ustalenie wynagrodzenia. W zależności od rodzaju instalacji jest ono zazwyczaj inaczej określane (czy to przez zajęty teren przy farmach fotowoltaicznych lub instalacjach wodorowych, czy też przez np. moc znamionową przy elektrowniach wiatrowych). Należy dopilnować aby ustalenia w tym zakresie wskazywały na terminy płatności. Należy zadbać o odsetki w przypadku opóźnienia oraz oczywiście o waloryzację czynszu. Dodatkowo  pojawiają się tu inne kwestie, takie jak: czynsz za czas przed uruchomieniem instalacji, wynagrodzenia za ustanowienie służebności, kwestia odszkodowań za straty w produkcji rolnej przy budowie oraz ewentualnie w toku działalności instalacji (np. w skutek awarii).

Umowa dzierżawy nieruchomości pod farmę fotowoltaiczną, wiatrową lub instalację wodorową oczywiście zawiera także szereg innych postanowień. Nie sposób jest omówić je wszystkie. Dodatkowo musimy mieć na uwadze, że jest to indywidualna umowa pomiędzy dwom podmiotami. O ile firmy bazują na wzorcach umownych to w interesie właściciela nieruchomości jest dopasowanie umowy do konkretnych warunków.

Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski świadczy usługi prawne w zakresie konsultacji umów dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną, wiatrową lub instalację wodorową

Planujesz założyć instalację fotowoltaiczną na własny użytek. Konieczne przeczytaj wpis o umowie o wykonanie instalacji fotowoltaicznej

Więcej o umowie dzierżawy gruntu pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej czy też wodorowej – definicje i terminy

Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – obliczanie czynszu

Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – służebność przesyłu

Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – poddzierżawa i cesja

Umowa dzierżawy gruntu pod OZE – zakończenie umowy

Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów na Facebooku

Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.