Umowa o wykonanie instalacji fotowoltaicznej

Rynek OZE w Polsce rośnie bardzo szybko. W ramach odnawialnych źródeł energii – fotowoltaika rozwija się szczególnie intensywnie. Na rynku pojawiło się wiele firm, które działają w tym sektorze. Nie wszystkie z nich świadczą usługi na najwyższym poziomie. Przed związaniem się z firmą oferującą wykonanie instalacji fotowoltaicznej trzeba koniecznie szczegółowo zapoznać się z umową oraz dołączonymi do niej dokumentami. Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy o wykonanie instalacji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim należy się zastanowić czego oczekujemy od naszego partnera w zakresie instalacji fotowoltaiki. Czy chcemy tylko zakupić panele, czy też chcemy aby firma zajęła się za nas takimi zagadnieniami jak: kontakt z przedsiębiorstwami energetycznymi (np.  z PGE Obrót lub Energa Obrót); Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w celu zawarcia umowy o dofinansowanie budowy instalacji). Czy koszt instalacji będzie sfinansowany z naszych własnych pieniędzy, czy też będziemy chcieli zaciągnąć kredyt. Takie zagadnienia warto ustalić już na początku.

Oczywiście w treści umowy powinno być wskazane dokładne określenie warunków technicznych zamówionej instalacji. Zazwyczaj w treści umowy wskazywane są podstawowe parametry (moc elektrowni), natomiast szczegóły zawiera załącznik do umowy (np. specyfikacja techniczna). Koniecznie się trzeba z nim zapoznać i w razie wątpliwości prosić o wyjaśnienie szczegółów technicznych.

Zapisy umowy powinny być precyzyjne w kwestii wysokości i terminu płatności  wynagrodzenia za wykonanie umowy. Należy zwrócić uwagę na zapisy odnośnie zadatku oraz ewentualnych kar za nieterminowe płatności albo nieterminowe realizowanie inwestycji.

W umowie wykonawca może wskazać na gwarancję uzysku z modułów fotowoltaicznych, zgodnie z danymi producenta paneli. Tak samo gwarancja producenta może dotyczyć poszczególnych elementów technicznych instalacji. Taka gwarancja producenta to co innego niż odpowiedzialność z tytułu rękojmi, udzielana niejako z automatu na podstawie przepisów prawa cywilnego przez wykonawcę instalacji. Odpowiedzialność wykonawcy z tytułu rękojmi dla konsumentów co do zasady wynosi 2 lata. Gwarancja producenta na poszczególne elementy instalacji może być dużo dłuższa, ale jej działanie jest zazwyczaj obwarowane licznymi zastrzeżeniami.

Jak wynika z mojego doświadczenia zdecydowana większość umów na dostawę i montaż fotowoltaiki jest zawierana poza lokalem przedsiębiorstwa. Tym samym jeżeli umowa została zawarta z konsumentem, ten ma możliwość odstąpić od umowy w terminie 14 dni bez podawania przyczyny. Natomiast jeżeli przy zawieraniu umowy poza lokalem przedsiębiorstwa konsument nie został poinformowany o takiej możliwości – prawo to wygasa dopiero po 12 miesiącach (z wyjątkiem sytuacji opisanej w art. 29 ust. 2 Ustawy o prawach konsumenta).   

Umowa o wykonanie instalacji fotowoltaicznej powinna być przez nas bardzo dokładnie przeanalizowana. Skutki jej zawarcia będą bowiem odczuwalne przez długi czas.

Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski świadczy usługi prawne w zakresie konsultacji umów o wykonanie instalacji fotowoltaicznej.

Zastanawiasz się ma wydzierżawianiem gruntu pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej czy też wodorowej? Tutaj opisujemy najważniejsze zagadnienia.

Umowa dzierżawy gruntu pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej czy też wodorowej – definicje i terminy

Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – służebność przesyłu

Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – poddzierżawa i cesja

Umowa dzierżawy gruntu pod OZE – zakończenie umowy

Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.