Umowa dzierżawy gruntu pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej czy też wodorowej zawiera najczęściej kompleksowy opis wzajemnych praw i obowiązków stron. Trzeba pamiętać, że nie ma żadnego oficjalnego wzoru takiej umowy. Każda umowa może być inna oraz inaczej definiować wzajemne relacje stron. Musimy być pewni, że rozumiemy te zapisy.
W serii kolejnych wpisów chce rozwinąć kilka kwestii opisanych w TYM poście.
Dziś chcę szczególną uwagę zwrócić na określenie zdarzeń, z którymi umowy dzierżawy często wiążą powstanie pewnych praw i obowiązków. Są to w szczególności, np.: Dzień podpisania umowy, Dzień rozpoczęcia budowy, Dzień zakończenia budowy, Dzień rozpoczęcia eksploatowania. Prawidłowo skonstruowana umowa powinna definiować te zdarzenia oraz precyzyjnie je rozróżniać. Właściciel gruntu musi koniecznie zwrócić na nie uwagę i umieć powiązać dane zdarzenie z jego konsekwencjami na gruncie zawartej umowy.
Dzień podpisania umowy, to najczęściej dzień w którym strony umowy lub ich odpowiednio umocowani przedstawiciele parafują umowę. W większości przypadków od tej daty liczy się czas trwania umowy (np. 29 lat). Zazwyczaj również od tego momentu dzierżawca nabywa prawo do dysponowania przedmiotem dzierżawy zgodnie z celami umowy.
Dzień rozpoczęcia budowy. Ta kwestia bardzo często pojawia się jako zdarzenie od którego zależą pewne prawa i obowiązki stron (np. organicznie w prowadzeniu dotychczasowej produkcji rolnej). Umowy zazwyczaj wskazują na definicje tego dnia, np.: dzień rozpoczęcia budowy to dzień pierwszego wpisu do dziennika budowy.
Dzień zakończenia budowy. Ma on często znaczenie przy ustalaniu ostatecznego rozmiaru zajętego terenu. Możemy spotkać w umowach zapisy, że po zakończeniu budowy zostanie sporządzony załącznik do umowy ze wskazaniem jaki teren został przeznaczony pod elektrownię i to będzie podstawą naliczenia czynszu.
Dzień rozpoczęcia eksploatacji. Często opisuje on moment, gdy wybudowana elektrownia zostaje uruchomiona i podłączona do sieci ogólnej. Czasami w umowie ten dzień ma wpływ na ustalenie początku wypłacania pełnego wynagrodzenia określonego umową.
Kancelaria Radcy Prawnego Adam Szelągowski świadczy usługi prawne w zakresie konsultacji umów dzierżawy pod farmę fotowoltaiczną, wiatrową lub instalację wodorową
Planujesz założyć instalację fotowoltaiczną na własny użytek? Konieczne przeczytaj wpis o umowie o wykonanie instalacji fotowoltaicznej
Zastanawiasz się ma wydzierżawianiem gruntu pod budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej, wiatrowej czy też wodorowej? Tutaj opisujemy najważniejsze zagadnienia.
Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – obliczanie czynszu
Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – służebność przesyłu
Umowa dzierżawy gruntu pod elektrownię fotowoltaiczną lub wodorową – poddzierżawa i cesja
Umowa dzierżawy gruntu pod OZE – zakończenie umowy
Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów na Facebooku
Powyższy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi porady lub opinii prawnej. Każda sprawa jest inna, tym samym zawsze niezbędne jest rozważenie konkretnych okoliczności sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Stan prawny na dzień opublikowania artykułu.